ipsclogo.gif (8362 bytes)   IPSC                                          

Tato sekce bude věnována mému hlavnímu koníčku - IPSC - neboli praktické střelbě. Spousta lidí si asi řekne - "A je, další militarista". Bohužel ale ony dotyčné zklamu. Je jisté, že tento sport se točí kolem zbraní. To je zcela jistě nepopiratelný fakt. Ale jeho nadmíru složitá pravidla (kdo má zájem, tak je najde buď na www.apscr.cz nebo pro jedince vládnoucí jazykem anglickým na www.ipsc.org) z něj činí záležitost, která vysoce přesahuje prosté střílení.

    O čem to všechno vlastně je, se nejlépe dozvíte zde. Zkráceně řečeno hlavní idea tohoto sportu spočívá ve skloubení rychlosti, přesnosti a síly při použití krátké či dlouhé zbraně ve sportovní disciplíně. Úkolem závodníka je v co nejkratšín čase při zisku maximálního počtu bodů vyřešit hypotetickou situaci, přičemž maximální důraz je kromě vlastního výsledku kladen na bezpečnost. Při nedodržení pravidel je závodník penalizován, či přímo diskvalifikován.

Praktická střelba má spoustu podob - dá se zhruba rozdělit podle 2 kritérií

typ zbraně (pistole, brokovnice samonabíjecí puška)
rozsah úprav (divize STANDARD, MODIFIED, OPEN a nově PRODUCTION)

V tomto krátkém povídání se budu soustředit na brokovou střelbu. U nás patří k nejmladším klonům tohoto sportu.

    Takže zpátky k vlastní zbrani - jak vypadá si můžete sami prohlédnout na následujícím obrázku. Jedná se o samonabíjecí brokovnici italské firmy Benelli typ M3 Super 90.  Názory na zbraně se v tomto oboru různí (konec konců stejně jako kdekoliv jinde), ale všichni se vzájemně shodují na několika typech, které patří k nejlepším. A tato zbraň patří mezi špičku v kategorii OPEN. 

m3slug.gif (4427 bytes)

    Pravidla pro dlouhé zbraně se poněkud liší od základu pro zbraně krátké. V divizi OPEN jsou povoleny úpravy na zbraních, takže většina závodníků používá spoustu pomůcek pro zlepšení výkonu. Mezi obvyklé patří elektroptické zaměřovače (já osobně používám kolimátor  české výroby OKO ). Mezi další patří kompenzátory, prodloužené zásobníky, rychlonabíječe, různé modifikace pro snížení zpětného rázu.

Koho zaujalo toto krátké povídání, má možnost získat další informace od některého z klubů v místě svého bydliště, či se jet přímo podívat na nějaké závody, kde bude jako divák vítán. A pro internetově orientované (což předpokládám je většina z Vás, kteří skončili na této stránce) se přímo nabízí konference.

A pro zájemce pár linků z oblasti výrobců brokových zbraní - Winchester , Franchi, Remington

No a samozřejmě pár obrázků ze skutečných závodů můžete shlédnout v sekci fotogalerie